Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Yazan Özcan 27/03/2019 0 Yorum Yap

Bu yazımda her öğrencinin öğrencilik hayatı boyunca korkulu rüyası haline gelen paragraf sorularının çözüm tekniklerinden bahsedeceğim. Konuyu incelemeden önce dikkat etmemiz gereken noktalardan biri paragraf sorularına bakış açımız. Her ne kadar birçok öğrenci paragraf sorularına sınavda çözmesi gereken sorularmış gibi baksa da aslında paragraf ve metinler, günlük hayatımızda okuduğumuz haberlerden dergilere kadar hayatımızın birçok alanında. Sonuç olarak yapmamız gerekenlerden bir tanesi de paragraf sorularına bir ‘zorunluluk’ olarak yaklaşmamak.

Bu nedenle paragraf sorularını çözme tekniklerini temel olarak iki basamakta toplamak mümkün. Paragraf sorularında çok yanlık yapıyorum ne yapmalıyım diyorsanız bu iki basamak tam size göre!

1.Adım: PARAGRAF SORULARI İÇİN ALT YAPI OLUŞTURMAK

Okuma alışkanlığı kazanmak:

Öncelikle paragraf sorularını daha iyi anlamak ve daha hızlı çözmek için mutlaka okuma alışkanlığı edinmemiz gerekiyor. Okuma alışkanlığı, bize paragraf sorularını daha hızlı çözmemizi sağlayacak aynı zamanda okuduğumuzu daha iyi bir şekilde anlayarak ‘paragrafın başını okurken sonunu unutuyorum ‘ sorunumuzu ortadan kaldıracaktır.

Okuma alışkanlığı konusunda özellikle dikkat etmemiz gerekenlerden biri de deneme okumaya özen göstermek. Paragraf sorularının çok büyük bir kısmı denemelerden oluşmakta. Bu nedenle deneme okumak, paragraf sorularındaki anlatım biçimlerine aşina olmamıza ve sorunun aslında bizden ne isteyebileceğini hızlı bir şekilde tahmin etmemize olanak sağlayacaktır.

 

2.Adım: PARAGRAF SORULARINA YAKLAŞIM

İlk olarak paragraf sorularını çözerken yapmamız gereken soru kökünü dikkatli bir şekilde okumak ve sorunun bizden ne istediğini anlamakÖzellikle ‘yanlıştır/çıkarılamaz/değerlendirilemez’ gibi olumsuz soru kökleri, sınav heyecanı dolayısıyla gözden kaçmaya çok müsait olduğundan, sonrasında pişmanlık yaşamamak adına soruyu çok iyi bir şekilde irdelememiz gerekiyor.

Soru kökünü okuyup sorunun bizden ne istediğini anladıktan sonra şıklara gözdirmemiz gerekiyor. Böylece şıklar kısmen de olsa aklımızda kalacağından, paragrafı okurken bize tanıdık gelen cümlelerin altını çizerek yanlış şıkları daha rahat bir şekilde eleyebiliriz.

Şıklara göz gezdirdikten sonra sıra geldi paragraf metnini okumaya. Burada da dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise paragrafı okurken her cümlenin altını çizmemek. Eğer tüm cümlelerin altını çizersek tekrar şıklara döndüğümüzde bizim için gerekli olan bilgileri bulamayacak bu nedenle de paragrafın içinde kaybolma sorunuyla karşı karşıya geleceğiz. Bu nedenle sadece şıklarla benzerlik gösteren cümlelerin altını çizmek bizim işimizi daha da kolaylaştıracaktır.

Bu adımları izleyerek paragraf sorularını çözerken hızlanabilir ve netlerimizi istediğimiz noktaya getirebiliriz.

Sonraki yazıda görüşmek üzere.

Hukuk Fakültesi Öğrencisi - Suay Didar Süman

Yorum Yaz