Yeni Nesil Sorular, Nasıl Çözülmeli!

Yeni Nesil Sorular, Nasıl Çözülmeli!

Yazan erhancelik1622 24/02/2022 0 Yorum Yap Blog Kategori,

Yeni Soru Yapısı; Yeni Nesil Sorular, Peki Nasıl Çözülmeli!

 

Öncelikle yeni nesil soruları çözmek için mutlaka gerekli konuları çok iyi anlamak önemlidir. Aynı zamanda çok küçük yaşlardan itibaren çocukların düzenli olarak kitap okuması en önemli unsurlar arasında geliyor. Birçok farklı kazanımı bir araya getiren ve bunu hayatta birleştiren sorular, günümüzde yeni nesil sorular olarak ifade edilir. O yüzden bu sorunların çözümünün temel yöntemi, mutlaka küçük yaştan itibaren ezbercilik dışında konuların iyi anlaşılmasıdır.

 

 

Örnek Olarak ; Yeni Nesil Matematik Sorularını Hızlı Çözme Yöntemleri Nelerdir?

Belli başlı bazı uygulamalar ele alınmak suretiyle, yeni nesil matematik sorularını hızlı çözmek mümkün. Bu konuda birkaç farklı yöntem ön plana çıkmakta;

 - Örneğin sorularda geçmiş olan kavramlar deftere yazılabilir.

 - Kavram haritaları not alma yöntemini kullanmak, soruların etkin şekilde analiz edilmesine imkan verir.

 - Görselleri detaylı inceleme ve grafikleri okuma, soruların daha kolay anlaşılmasına imkan tanır.

 - En önemlisi mutlaka hızlı okumayı öğrenmek büyük öneme sahiptir. Sorular ne kadar hızlı şekilde okunursa, çözüm için bir o kadar önemli zaman kalır.

 Genel olarak bu yöntemler kullanılmak suretiyle, yeni nesil problemleri çözmek daha etkin hale gelebilir. Mutlaka grafikler kullanılmalı, hızlı şekilde okuma yapılmalı ve ilgili matematik konuları uygulamalı biçimde öğrenilmelidir.

 

Yeni Nesil Soru Çözümü İçin;

  • Her konudan sonra en az 40-50 kazanım düzeyinde soru çözmelisiniz.
  • Direk yeni nesil sorulara geçmemelisiniz. Kazanımları kavradıktan sonra konuyu anladığınızı hissettiğiniz zaman en son yeni nesil soru çözmeye başlayınız.
  • Yeni nesil soru bankası alırken, sizin seviyenize uygun olanı tercih etmelisiniz.
  • Çözemediğiniz soruları mutlaka çözdürmelisiniz. Çözemediğiniz soruları kesip, bir dosyada biriktirmelisiniz. Ayda 1 kere o soruları tekrar çözmelisiniz. Unutmayın, sizi geliştiren çözemediğiniz sorulardır.
  • Yeni nesil sorular, uzun paragraflı olduğu için okuduğunu anlama kabiliyetiniz gelişmiş olmalıdır. Bunun için günde 20-30 sayfa kitap okumalısınız.
  • Her konunun ardından LGS/ YKS çıkmış soruları çözmelisiniz. Ayrıca MEB Örnek soruları da mutlaka çözmeyi ihmal etmemelisiniz.

Yorum Yaz